Forum Federacja Młodych Socjaldemokratów Strona Główna Federacja Młodych Socjaldemokratów
Ogólnopolskie Forum Dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ŻMIJEWSKI. SZTUKA/POLITYKA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Federacja Młodych Socjaldemokratów Strona Główna -> Wielkopolskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przemek Radomski




Dołączył: 22 Kwi 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Poznań

PostWysłany: Śro 0:51, 23 Kwi 2008    Temat postu: ŻMIJEWSKI. SZTUKA/POLITYKA

ŻMIJEWSKI. SZTUKA/POLITYKA


23-25 kwietnia 2008, CK ZAMEK w POZNANIU

Klub Krytyki Politycznej w Poznaniu oraz Centrum Kultury Zamek zapraszają na przegląd twórczości Artura Żmijewskiego i dyskusje poświęcone twórczości artysty oraz zaangazowania sztuki w dyskursy społeczne i polityczne.

Impreza odbywa się w CK Zamek, w sali kominkowej.


23 kwietnia, środa, godz. 16.00

Wykład Jacka Zydorowicza (Instytut Kulturoznawstwa UAM):
Zbliżenie: Żmijewski


Wykład poświęcony twórczości Artura Żmijewskiego będzie próbą umiejscowienia kolejnych prac artysty w rozmaitych kontekstach, w jakich przyszło im zaistnieć. Zaprezentowane zostaną starsze pracy artysty, m. in. Berek, Lekcja Śpiewu czy Pielgrzymka (zrealizowana wspólnie z Pawłem Althamerem).

23 kwietnia, środa, godz. 19.00

Pokaz filmów: Powtórzenie oraz 80064.

O filmie Powtórzenie:

Projekt Artura Żmijewskiego POWTÓRZENIE został wybrany do pawilonu polskiego na 51. Biennale w Wenecji w 2005 roku. Artysta postanowił ponownie przeprowadzić eksperyment Philipa Zimbardo z 1971 roku, znanego jako Stanford Prison Experiment. Zimbardo, specjalista od "psychologii zła", badał zachowanie zwykłych osób umieszczonych w rolach więźniów i strażników w sytuacji prowizorycznego więzienia. Wyniki eksperymentu miały dowodzić, że zachowania ludzi są przewidywalne i zależą od warunków, w jakich ci się znajdują. Ponad 30 lat później, w Polsce Żmijewski stosunkowo dokładnie odtworzył szczegóły eksperymentu Zimbardo. Przebieg POWTÓRZENIA był jednak skrajnie odmienny - uczestnicy (więźniowie i strażnicy) wspólnie zdecydowali się opuścić więzienie buntując się przeciw autorowi projektu. Film Żmijewskiego wzbudził w Polsce liczne polemiki. (za: culture.pl)

Czas trwania filmu – 75’.

O filmie 80064:

80064 z 2004 roku. Jego tytuł to numer obozowy byłego więźnia Auschwitz Józefa Tarnawy. Żmijewski namawia go na ponowne wytatuowanie numeru. W zamierzeniach artysty film miał być próbą "otwarcia drzwi pamięci", nagłej "erupcji wspomnień" poprzez przypomnienie upokorzenia sprzed lat. Mężczyzna waha się, ale w końcu zgadza się w wyniku usilnych nalegań Żmijewskiego. Sytuacja w salonie tatuażu oddaje (i powtarza) mechanizm konformizmu, całkowitego pogodzenia z losem i podporządkowania się nieludzkim regułom, co więźniom obozów dawało cień szansy na przeżycie.

Czas trwania filmu – 9’20”

24 kwietnia, czwartek, godz. 19.00

Pokaz filmów z cyklu „o pracy”: Aldo, Dorota, Yolanda

Dyskusja: Manifest skutku, skutek manifestu. Wokół sztuki i polityki Artura Żmijewskiego.


Udział wezmą: Piotr Bernatowicz – ARTeon, Iza Kowalczyk – UMK w Toruniu, Adam Mazur – Obieg.
Prowadzenie: Igor Stokfiszewski – Krytyka Polityczna

25 kwietnia, piątek, godz. 19.30

Pokaz filmu Oni

Dyskusja z publicznością: My. Antagonizm i dialog.

Udział wezmą: Artur Żmijewski, Sławomir Sierakowski , Igor Stokfiszewski

O filmie Oni:

Film jest relacja z warsztatów prowadzonych przez artystę z przedstawicielami zantagonizowanych grup społecznych: działaczami organizacji skupionych wokół Radia Maryja, narodowej prawicy, członkami ugrupowań młodej lewicy i członkami mniejszości żydowskiej. Warsztaty były miejscem spotkania i rozmowy „bez slow”, przy pomocy działań i znaków plastycznych. Dyskusje na forum publicznym miedzy tymi grupami prowadza do niemożliwych do rozwikłania sporów, kłótni. Warsztaty miały na celu stworzenie przestrzeni dla spotkania i przepracowania wzajemnej niechęci. Miał to umożliwić inny od mówionego język sztuki. Zamiast eskalowania niechęci artysta zaproponował grę, która pozwoliłaby na przekroczenie ograniczeń dyskusji.

Film ujawnia moment rodzenia się i działania języków nienawiści. Jego autor w swoim manifeście „stosowane sztuki społeczne” (2007) pisze, ze sztuka powinna mieć społeczne oddziaływanie, a jej celem nie jest tylko zdobycie swojej własnej autonomii, ale tez rzeczywisty skutek i zaistnienie artystów w sferze publicznych debat i dyskusji społeczno-politycznych. Metoda pracy zastosowana w warsztatach odnosi się do zadania z pracowni Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej Akademii sztuk Pięknych, nazywanego „obszarem wspólnym, obszarem własnym”, którego założeniem jest porozumiewanie się bez użycia slow, rezygnacja z hierarchii profesor-studenci i artystyczna wolność.

Czas trwania filmu – 26’

Wstęp wolny na wszystkie pokazy i dyskusje wolny.


Organizatorzy: Krytyka Polityczna, Klub Krytyki Politycznej w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, Fundacja Galerii Foksal.


Patroni: Obieg, Arteon, Metropolia, Radio Afera.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Federacja Młodych Socjaldemokratów Strona Główna -> Wielkopolskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin